راهکارهای از بین بردن خط اخم با طب سنتی
راهکارهای از بین بردن خط اخم با طب سنتی

بازگشت به جوانی بدون خط اخم

تاریخ نگارش

آگوست 26, 2022

دسته‌بندی

اخبار

نظرات

{تعداد} پاسخ ها

این روزها خط اخم دیگر فقط مختص افراد مسن نیست و بسیاری از جوان‌ها نیز ممکن است به دلایل مختلفی شاهد بروز خط اخم در صورت خود باشند. در این بین، یکی از راه های درمان خط اخم، تزریق بوتاکس است. بعضی افراد دارای ویژگی های فیزیکی مانند نوع کمان ابرو، ابروهای غیر قرینه، افتادگی ابرو یا تقاطع ابرو هستند که این عوامل می‌توانند در تعیین محل‌های تزریق بوتاکس بسیار مهم باشند.

بهترین روش های طبیعی و خانگی برای رفع خط اخم وسط ابروها و پیشانی

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ البته در صورتی که خط اخم بین دو ابرو عمیق باشد، ممکن است با تزریق بوتاکس به طور کامل باز نشود و لازم باشد در شیار باقی مانده ژل تزریق شود. اما هزینه‌ی بالا و دردناک بودن این روش برای همه یک روش قابل انتخاب نیست!

مواد پرکننده برای تزریق می‌تواند نتایج فوری داشته باشند و بر اساس نوع پرکننده، ماندگاری آنها نیز با یکدیگر فرق دارد. همچنین میزان ماندگاری مواد تزریقی با توجه به خصوصیت پوست هرکس متفاوت است. با توجه به نکاتی که گفته شد، برای از بین بردن خط اخم، بهتر است از به کار بردن محصولات یا مواد با ماندگاری دائم به علت عوارضی مانند ایجاد توده‌های سفت در پوست خودداری کرد. مدت ماندگاری این ژل‌ها معمولا ۶ تا ۹ ماه است و سپس جذب می‌شوند. این ژل‌ها نیازی به تست حساسیت ندارند، آلرژی ایجاد نمی‌کنند و در زیر پوست حرکت و ریزش ندارند.

آنچه تا اینجا به آن اشاره شد، استفاده از بوتاکس و روش‌های غیرطبیعی بود؛ در ادامه قصد داریم شما را با روش های طبیعی برای درمان خط اخم آشنا کنیم.

۱. درمان خط اخم با روغن نارگیل، بادام یا زیتون

این روغن‌ها به دلیل آبرسانی بالا، با گذشت زمان خطوط را از بین می‌برند. برای استفاده از این روغن ها برای درمان خط اخم مراحل زیر را دنبال کنید:

صورت خود را پیش از استفاده از این روغن ها از هر گونه مواد آرایشی و بهداشتی پاک کرده، با آب شسته و سپس خشک کنید.

یک شب در میان و هنگام خواب با استفاده از یک قاشق چایخوری سرخالی روغن و با نوک انگشتان وسط از بین دو ابرو شروع کرده و به حالت ماساژ بین دو ابرو را به دو طرف صورت کشیده و بدون برداشتن انگشتان از بالای ابرو ادامه داده به زیر چشم‌ها بکشید؛

ده مرتبه این حرکت بیضی شکلی که حول ابرو تا زیرچشمهاست را ادامه دهید.

این ماساژ نه تنها برای پیشگیری از خطوط اخم مؤثر است بلکه از چروک‌های زیر چشم نیز جلوگیری می‌کند.

نکته:

اگر پوست خیلی خشکی دارید، روغن نارگیل مفیدتر است.

می‌توانید برای تاثیر بیشتر، سفیده‌ تخم مرغ را با روغن نارگیل مخلوط کنید و سپس آن‌ را روی پیشانی ماساژ دهید.

۲. روغن کرچک برای درمان خط اخم

از بهترین درمان‌ها برای از بین بردن خط اخم، استفاده از روغن کرچک است.

مقداری از روغن کرچک را روی خطوط اخم بزنید و به مدت ۱۰ دقیقه ماساژ دهید.

اجازه دهید تا یک شبانه روز روی صورت بماند.

۳. آلوئه ورا یک درمان طبیعی برای خط اخم

قبل از رفتن به رختخواب و قبل از شستن صورت خود در صبح زود، کمی آلوئه ورا در پیشانی و خطوط اخم خود بزنید و ماساژ دهید.

اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه بماند تا خشک شود و سپس آن را با آب گرم بشورید.

روش دوم: ژل آلوئه ورا را از داخل گیاه خارج کنید و مقداری از آن را با یک سفیده تخم مرغ ترکیب کنید. مخلوط به دست آمده را روی پیشانی بگذارید و بعد از ۱۰ دقیقه آن را بشویید.

۴. درمان خط اخم با موز

بسیاری از تحقیقات ثابت کرده است که استفاده از ماسک‌های حاوی موز، همانند بوتاکس عمل می‌کنند! برای استفاده از موز شما می‌توانید یکی از ۲ روش زیر را استفاده کنید:

یک موز رسیده را له کنید و برای تاثیرگذاری بهتر، آن را با آووکادو و مقداری عسل مخلوط کنید؛ حالا این مخلوط را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی پیشانی و خط اخم قرار دهید و بعد از آن، محل را با آب گرم بشویید.

همینطور می‌توانید یک موز رسیده را کامل له کنید و ۱ قاشق غذاخوری ماست به همراه ۲ قاشق غذاخوری جو دوسر به آن اضافه کنید و به خوبی با هم ترکیب کنید. بگذارید این مخلوط برای ۱۵ دقیقه روی خطوط اخم بماند و سپس آن‌ را بشویید.

۵. سفیده تخم مرغ دشمن خط اخم

به مدت ۱۰ دقیقه سفیده تخم مرغ را روی خطوط پیشانی و بین دو ابرو نگه دارید سپس با آب سرد بشویید. (سفیده تخم مرغ را به طور مرتب روی خطوط اخم بمالید.)

همچنین می‌توانید یک سفیده تخم مرغ را همراه با کمی گلاب و ۲ قاشق غذاخوری گلیسیرین به خوبی ترکیب کنید. ماسک را به مدت ۳۰ دقیقه روی پیشانی نگه دارید و سپس آن را بشویید.

۶. زنجبیل اخم هایتان را باز می‌کند!

یک تکه از زنجبیل تازه را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و هر روز صبح از آن بخورید. همچنین می‌توانید چای زنجبیل هم بنوشید.

۷. رفع خط اخم با شیر

تکه‌ای از پنبه را کاملا به شیر آغشته کنید و آن را روی خطوط پیشانی و بین ابروها بکشید. اجازه دهید شیر خشک شود و سپس آن را بشویید.

همچنین می‌توانید ۱ قاشق چای خوری شیر را همراه با مقداری پودر زردچوبه ترکیب کنید تا یک مخلوط خمیر مانند درست شود. خمیر را به مدت ۱۵ دقیقه روی پیشانی به آرامی ماساژ دهید و سپس آن را بشویید.

۸. روغن میوه گل رز یا رزهیپ

چندین قطره از این روغن را در خط اخم ماساژ دهید تا جذب شود. می توانید پس از ماساژ، صورتتان را با آب ولرم بشویید. روغن گل رز سرشار از ویتامین A است که از پیری پوست جلوگیری می‌کند.

۹. جعفری و خیار مخلوط ضد اخم

یک عدد خیار را رنده کنید و آب آن را بگیرید. جعفری خرد شده را به خیارهای رنده شده اضافه کنید. مخلوط به دست آمده را روی یک پارچه‌ی درشت بافت بریزید و پارچه را همراه با مخلوط، به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی پیشانی بگذارید و سپس صورتتان را بشویید.

۱۰. درمان خط اخم با عسل و سیب

یک عدد سیب کوچک یا متوسط را پوست بکنید و به خوبی له کنید. ۱ قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. ماسک عسل و سیب را روی چین و چروک صورت قرار دهید. بعد از ۲۰ دقیقه صورتتان را با آب سرد بشویید.

نکته: عسل به تنهایی نیز می تواند برای درمان خط اخم عالی عمل کند؛ مقدار کمی عسل را قبل از خواب بین دو ابرو و ناحیه پیشانی مالیده و بخوابید. پس از بیدار شدن در صبح با آب ولرم صورت خود را شستشو دهید. این عمل را هفته‌ای دو مرتبه تکرار کنید.

۱۱. ماساژ صورت برای از بین بردن خط اخم

ورزش صورت یا ماساژ صورت علاوه بر از بین بردن چروک‌ها، جلوگیری از به وجود آمدن چروک‌های جدید و افزایش گردش خون در صورت، باعث به وجود آمدن آرامشی عمیق در شما می‌شود.

شما حتی می‌توانید این ماساژها را همراه با روغن‌های گفته شده در بالا، امتحان کنید.

روش اول: انگشتانتان را روی پیشانی قرار دهید و به‌ آرامی و ملایمت و به صورت دورانی ماساژ دهید. این روند پوست دور چشم و پیشانی شما را حرکت می‌دهد و به قوی تر شدن آن‌ها کمک می‌کند. اما فقط یک ناحیه از پیشانی را ماساژ ندهید!

اگر پوست حساسی دارید، هفته‌ای ۲ الی ۳ بار پوست را ماساژ دهید و در غیر این صورت هر شب این کار را تکرار کنید.

روش دوم: یکی دیگر از ورزش‌های صورت به این شکل است که شما باید انگشت اشاره و انگشت میانی خود را به حالت عدد ۷، روی خط اخم خود بگذارید و به آرامی و با حرکات رفت و برگشتی آن ناحیه را ماساژ دهید.

۱۲. مرطوب کردن خط اخم

روزها از کرم مرطوب‌ کننده استفاده کنید. پوست خشک مستعد خم شدن و خط افتادن است که خط اخم نیز یکی از این خطوط است. از اینرو برای از بین بردن خط اخم، مقداری کرم مرطوب‌ کننده روی پوست بزنید و با حرکات چرخشی آن را روی پوست بمالید.

اگر از خانه بیرون می‌روید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. علاوه بر این می‌توانید از روغن‌های طبیعی نیز استفاده کنید. روغن‌‌های طبیعی بوی نامطبوعی دارند ولی برای پوست و چین و چروک‌ها بسیار مفید هستند. روغن‌هایی مانند بادام ، هسته انگور و جوجوبا می‌توانند برای پوست بسیار مفید باشند. مقدار کمی روغن طبیعی را روی صورت به ‌ویژه خط اخم بزنید و ماساژ دهید.

۱۳. استفاده از کرم های ضد چروک

کرم‌های ضد چروک با کیفیت بالا می‌تواند روند تشکیل خط اخم بین دو ابرو را را کاهش دهد. شما می‌توانید کرم‌های ضد چروکی که حاوی بتا یا آلف هستند را تهیه و روی خط اخم بین دو ابرو و چروک‌ های پیشانی بزنید. این کرم‌ها می‌توانند از طریق منافذ پوست، به درون پوست نفوذ کنند و سلول‌های مرده‌ ی داخل پوست را آزاد کنند.

علل ایجاد خط اخم بین دو ابرو چیست؟

عضله‌ای به نام عضله اخم‌کننده وجود دارد که از بین ۲ ابرو به سمت خارج کشیده می‌شود و وقتی منقبض می‌شود، ابرو را به داخل و پایین می‌کشد. انقباض طول عضلات این ناحیه‌ را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود پوست کش بیاید و وقتی رها می‌شود، چین و چروک عمودی ایجاد می‌کند که نتیجه آن بروز خط اخم یا خطوط ۱۱ بین دو ابروست.

مهمترین علت ایجاد خط اخم بین دو ابرو، آسیب‌های ناشی از تابش نور آفتاب است. بعد از آسیب دیدگی پوست شما، از آنجایی که عضلات صورتتان که با پوست شما در تعامل هستند، خودشان را با حالت جدید پوست وفق می‌دهند، به این منظور خط اخم بین دو ابرو به صورت دائمی روی پوست باقی می‌ماند. اشعه‌ های آفتاب موجب از بین رفتن الاستین و کلاژن موجود در پوست شده و در نتیجه پوست را نازک می‌کند، به همین علت پوست شما نمی‌تواند مانند قبل صاف و محکم باشد.

یکی دیگر از دلایل ایجاد خط و خطوط اخم بین دو ابرو، روند طبیعی پیر شدن پوست است. با بالا رفتن سن، لایه‌ی داخلی پوست، به نام درمیس، نازک می‌شود و تکثیر سلولی در آن کاهش می‌یابد و از طرف دیگرالاستین و بافت‌های زیر پوست شل می‌شوند و درنتیجه پوست، قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد.

کشیدن سیگار نیز باعث پیری سریع‌‌تر پوست و تشکیل چین و چروک ‌های پوستی می‌شود. در یک دسته بندی کلی، علت ایجاد خط اخم بین دو ابرو را می‌توان موارد زیر دانست:

  • سن و سال
  • ژن های مرتبط
  • نور خورشید
  • استرس و فشار
  • سیگار کشیدن
  • سبک زندگی غلط و تغذیه ناسالم

راه های پیشگیری از ایجاد خط بین دو ابرو

تمامی روش‌های گفته شده کاملا کاربردی و قابل اجرا هستند؛ اما بهتر است بدانیم با تصحیح روش زندگی‌مان، می‌توانیم از به وجود آمدن بیشتر چین و چروک‌ها، جلوگیری کنیم.

سعی کنید به اندازه کافی بخوابید. داشتن خواب کافی باعث افزایش هورمون‌ می‌شود. (۸ ساعت در شبانه روز بخوابید و سعی کنید روی کمر بخوابید.)

در طول روز به اندازه ی کافی آب بنوشید و غذاهای سالم‌تری بخورید.

اگر دقت کرده باشید اکثر افرادی که به استرس مزمن دچارند، غالبا اخمو هستند! پس بهتر است در قدم اول، از استرس، اضطراب و عوامل و موقعیت‌های استرس‌زا دوری کنید.

رو بالشتی و ملحفه ها را به طور مرتب بشویید و پس از گذشت مدتی آن‌ها را عوض کنید.

مقدار زیادی آب بنوشید. پرآب نگه ‌داشتن بدن یکی از قسمت ‌های مهم در مرطوب نگه داشت پوست است. سعی کنید روزی ۸ لیوان آب بنوشید.

در طول روز به حالات صورت خود توجه کنید. برخی از افراد حتی وقتی ناراحت نیستند نیز، اخم می‌کنند. سعی کنید به این موضوع توجه کنید که اغلب چه مواقعی اخم می‌کنید و با توجه به این موضوع سعی کنید عادت اخم کردن خود را ترک کنید.

جمع کردن چشم‌ها به طور مرتب نیز می‌تواند باعث عمیق‌تر شدن خطوط اخم بین ابروها شود؛ این عادات را ترک کنید!

سعی کنید تا جای ممکن عضلات صورت خود را ریلکس کنید. (ماسک نقابی مصرف کنید. استفاده از ماسک باعث ریلکس شدن پوست می‌شود. همچنین این ماسک می تواند به پوست رطوبت رسانی کند.)

سعی کنید در معرض نور مستقیم یا غیر مستقیم آفتاب قرار نگیرید و در غیر این صورت سعی کنید لباس‌هایی با پوشش کامل بپوشید و مدل مویتان نیز در صورت امکان دور سر شما را بپوشاند و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

سیگار نکشید. سیگار باعث آسیب زدن به پوست می‌شود که خط اخم نیز جزئی از آن است.

استفاده از کرم آبرسان و کرم‌های مرطوب کننده را فراموش نکنید.

قبل از مصرف هرگونه محصول جدید، مقداری کمی از آن را روی پوست امتحان کنید تا مشکلی مانند حساسیت به مواد تشکیل‌ دهنده آن را نداشته باشید.

سخن پایانی

انجام تمامی روش‌های گفته شده فقط برای یک بار کافی نیست! شما باید این روش‌ها را به طور مداوم انجام دهید و سبک زندگی شما باشد تا به نتیجه‌ی دلخواهتان برسید در صورتی که بین دو ابروی شما خط و خطوط اخم شکل گرفته‌ اند و می‌خواهید برای درمان آن‌ها اقدام کنید، سعی کنید که در مورد تمامی گزینه‌های که پیش رو دارید کاملا آگاه باشید. همچنین می توانید با یک متخصص مشورت کنید. و در مورد تمامی روش‌های از بین بردن خط اخم بین تحقیق کنید تا متوجه شوید که کدام روش برای شما مناسب‌‌تر است.

منبع: اقتصادآنلاین

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *