افزایش مقالات طب سنتی و رتبه 4 ایران در تولید دانش طب سنتی
افزایش مقالات طب سنتی و رتبه 4 ایران در تولید دانش طب سنتی

افزایش 10 برابری مقالات طب سنتی

تاریخ نگارش

فوریه 6, 2023

دسته‌بندی

اخبار

نظرات

{تعداد} پاسخ ها

افزایش 10 برابری مقالات طب سنتی ارائه شده توسط ایران در جهان، رتبه کشور در تولید مقالات این حوزه را به 4 رساند. با تشکیل دانشکده‌های طب ایرانی در سال ۲۰۰۶ و حمایت از توسعه طب ایرانی ذیل سند ملی گیاهان دارویی، مقالات حوزه طب سنتی طی ۱۵ سال به حدود ۱۰ برابر افزایش پیدا کرد. ایران پس از کشورهای چین، آمریکا و هند رتبه چهارم تولید مقالات حوزه طب سنتی را دارد.

«ارتقای سطح علمی جامعه»، «کسب رتبه‌های بالای جهانی در تعداد مقالات و ارجاعات علمی و ثبت اختراعات»، «کاهش نرخ بی‌سوادی» و «افزایش قابل توجه تعداد رشته‌های دانشگاهی و دانشجویان» تنها بخشی از این دستاوردهای کسب شده‌ای است که به نام انقلاب و جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است.

این روند رو به رشد اقتدار و بالندگی کشورمان با راهبردهای مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر شکل‌گیری زیست‌بوم فناوری و نوآوری و تصویب قوانین مترقی چون «قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌ بنیان» و «قانون جهش تولید دانش‌ بنیان» و حمایت از تولیدات و محصولات ایران‌ساخت که به همت شرکت‌های دانش‌ بنیان و فناوران کشورمان به تولید رسیده است؛ سرعت بیشتری گرفت و به گفتمان غالب کشور بدل شد و امروز شاهد ثمرات و اثرات مثبت آن در اقتصاد، فرهنگ و زندگی روزمره مردم هستیم.

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان ریاست جمهوری با توجه به مأموریت ویژه‌ای که برای ارتقای زیست‌بوم فناوری و نوآوری و تحقق اقتصاد دانش‌ بنیان بر عهده دارد تلاش می‌کند تا در آستانه چهل‌وچهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بخشی از این دستاوردها و افتخارات به دست آمده در کشور را ارائه کند.

در این گزارش قصد داریم به معرفی جایگاه علم و فناوری حوزه گیاهان دارویی و طی سنتی بپردازیم تا گوشه‌ای از توانمندی جوانان، متخصصان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشور را که با وجود همه سختی‌ها و موانع داخلی و خارجی کسب شده را به مخاطبان معرفی کنیم.

سهم 6/2 درصدی مقالات حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های گیاهی از تولید علم در ایران

حوزه گیاهان دارویی همانطور که در نقشه جامع علمی کشور از آن به عنوان اولویت الف در بخش علوم پایه نام برده شده است، به عنوان یکی از حوزه­‌های کاربردی و علوم پایه در علوم و فناوری­‌های روز دنیا مطرح است به همین جهت اثرات و کاربردهای حوزه گیاهان دارویی در بخش‌­های متعدد همچون پزشکی، داروشناسی، سم‌شناسی، بیوشیمی، ژنتیک، کشاورزی و علوم زیستی، شیمی، میکروبیولوژی، علوم محیط زیستی، مهندسی شیمی و … قابل مشاهده است.

لذا تعیین شاخص­ه‌ای علم‌سنجی مرتبط با حوزه گیاهان دارویی مستلزم نگاه ویژه و همه‌جانبه به تمامی بخش­‌های متأثر از این حوزه است. با توجه به عدم وجود کلید واژه‌هایی مشخص همچون سایر بخش‌­ها مانند نانو، زیست فناوری و … نمی­‌توان به سادگی آمار دقیقی از داده‌­ها و شاخص‌­

های علم‌سنجی مرتبط با این حوزه مشخص کرد.

با توجه به گستردگی حوزه گیاهان دارویی و عدم پوشش کل این حوزه با کلید واژه‌های مشخص شده نمی‌توان آمار دقیقی از شاخص‌های علم‌سنجی فوق‌الذکر برآورد کرد. به همین دلیل نیاز است تمامی مقاله‌­های منتشر شده هرسال به صورت تک به تک مورد مطالعه قرار گرفته و مقاله‌های مرتبط با این حوزه مورد تفکیک قرار گرفته و جداسازی شود.

با بررسی تمامی مقالات موجود در پایگاه اسکوپوس و آنالیز علم‌سنجی مقالات منتشر شده در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی، از میان 77327 مقاله موجود در پایگاه اسکوپوس در سال 2021،  1995 مقاله مرتبط با حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی استخراج شده است.

حوزه طب سنتی و مکمل

در پایگاه اینترنتی سایماگو که  به عنوان یکی از منابع رصد علم و فناوری حوزه مطرح است، کلید واژه طب جایگزین و مکمل، به منظور بررسی جایگاه ایران در تولید علم و فناوری حوزه طب سنتی قابلیت جست و جو دارد.

جدول ذیل روند رشد مقالات حوزه طب سنتی را از سال 1996 تا 2020 نشان می‌دهد. همانطور که در این جدول آمده است؛ تعداد مقالات از 59 در سال 2006  به بیش از 500 مقاله در سال 2021 افزایش پیدا کرده است.

با ساختارسازی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تشکیل دانشکده‌های طب ایرانی در سال 2006 و حمایت از توسعه طب ایرانی ذیل سندملی گیاهان دارویی و طب سنتی (مصوب سال 1392 شورای‌عالی انقلاب فرهنگی) مقالات حوزه طب سنتی طی 15 سال به حدود 10 برابر افزایش پیدا کرد. در حال حاضر ایران پس از کشورهای چین، آمریکا و هند، رتبه چهارم تولید مقالات حوزه طب سنتی را دارا است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *