تغذیه طب سنتی
تغذیه طب سنتی

توصیه‌های تغذیه‌ای طب ایرانی و مکمل در فصل تابستان

تاریخ نگارش

ژوئن 19, 2024

دسته‌بندی

اخبار

نظرات

بدون پاسخ

دکتر فاطمه محجوب عضو هیأت علمی دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: فصل تابستان از نظر طب ایرانی دارای طبیعت گرم و خشک بوده و لذا تدابیر این فصل از جمله خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها و نوع لباس و فعالیت فیزیکی متناسب با طبیعت این فصل باید در نظر گرفته شود تا دچار عوارضی همچون گرمازدگی نشویم.

دکتر فاطمه محجوب افزود: دستگاه گوارش در فصل تابستان نسبت به سایر فصل‌های سال حساس‌تر بوده و گاستروآنتریت‌های گوارشی با علائمی همچون اسهال، تهوع و استفراغ بیشتر شایع است؛ لذا توصیه می‌کنیم غذا‌های سنگین و دیر هضم مانند حلیم، کله پاچه و کباب در رو‌زهای گرم سال مصرف نشود.

متخصص طب سنتی ایرانی و مکمل در خصوص جایگزین‌های غذایی فصل تابستان، گفت: بهترین غذا‌ها برای مصرف در روز‌های گرم سال انواع سوپ‌ها و آش‌های ساده و رقیق با گوشت و حبوبات بسیار کم بوده و در کنار آن نیز اضافه کردن چاشنی‌های ترش مانند آلو بخارا، آبغوره، آب نارنج، تمر هندی و رب انار که در به‌وجود آمدن یک غذای مناسب در فصل تابستان کمک می‌کند پیشنهاد می‌شود.

دکتر محجوب افزود: استفاده از میوه‌ها و سبزی‌ها در فصل تابستان بسیار مفید است و در افزایش رطوبت رسانی به بدن تاثیر زیادی دارد. در این خصوص کاهو دارای طبیعت سرد و‌تر بوده، می‌تواند موجب کاهش حرارت و رفع خشکی بدن شود.

وی با اشاره به اینکه مصرف کاهو یا خیار همراه با سکنجبین نعنایی یکی از بهترین خوردنی‌های فصل تابستان است، گفت: فالوده خیار و سکنجبین به رفع تشنگی‌ها و التهابات ناشی از گرمازدگی کمک می‌کند و برای کسانی که مزاج گرم و خشک دارند توصیه می‌شود.

دکتر محجوب افزود: در فصل تابستان توصیه به استفاده از گیلاس، آلبالو، زردآلو، هلو، شلیل و هندوانه بویژه در افراد با مزاج‌های گرم و خشک می‌شود، زیرا با ایجاد رطوبت رسانی مناسب به بدن و تامین ویتامین‌های مورد نیاز، مانع کم‌آبی بدن در روز‌های گرم سال می‌شود؛ همچنین از شربت‌های عناب، لیمو، بهار نارنج، بیدمشک هم که نوشیدنی‌های مفید در فصل گرم سال هستند می‌توان استفاده کرد.

عضو هیأت علمی دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در فصل تابستان توصیه بر انجام ندادن ورزش‌ها و فعالیت‌های بدنی سنگین داریم و باید در این فصل از سال ورزش‌های سبک، آن هم در ساعات سردتر روز داشته باشیم.

دکتر محجوب با بیان اینکه پوشیدن لباس‌های خنک پنبه‌ای و نخی و پرهیز از پوشیدن البسه نایلونی از دیگر موارد مورد تأکید در فصل تابستان بوده و هست، افزود: همچنین در کنار این موضوع برانجام ندادن روش‌های مختلف خون‌گیری مانند فصد و حجامت تأکید داریم. انجام فصد و حجامت در روز‌های گرم سال به صورت عمومی توصیه نمی‌شود، مگر آنکه در شرایط خاص و به تشخیص پزشک و بنا بر بیماری تحت درمان نیاز به انجام آن باشد.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *