آب سرد
آب سرد

نوشیدن آب سرد در تابستان، از دیدگاه طب سنتی

تاریخ نگارش

جولای 1, 2024

دسته‌بندی

اخبار

نظرات

بدون پاسخ

مدیرگروه طب سنتی ایرانی، دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در فصل گرما، با توجه به حرارت زیادی که معده در هنگام عطش زیاد دارد، نوشیدن یک باره نوشیدنی‌های بسیار خنک، بسیار مضر و حتی خطرناک است.

دکتر محمدابراهیم زحلی نژاد، افزود: در این حالت معده دچار انقباض شدید می‌شود که این امر، ضعف معده و بروز مشکلات مختلف گوارشی را در پی دارد. وی ادامه داد:نوشیدن به یک باره آب خنک، می‌تواند باعث بروز رفلکس پاراسمپاتیک شدید و حتی سنکوپ شود و نفوذ این آب سرد به بخش‌های مختلف بدن که به شدت تمایل به آب دارند، می‌تواند عوارض نامناسبی مثل کبد چرب، ضعف قلب، ضعف اعصاب را در پی داشته باشد.

دکتر محمدابراهیم زحلی نژاد، اظهار داشت:برخی بر این باور هستند که همیشه آب یخ می‌نوشیم، اما برایمان مشکلی پیش نمی‌‎آید، این در حالی است که نوشیدن آب یخ ممکن است در جوانی موجب بروز مشکل نشود، اما در میانسالی فرد با عوارض آن مواجه می‌شود.

به گفته این کارشناس گروه طب سنتی ایرانی برای پیشگیری از این عوارض، توصیه می‌شود از آب یا نوشیدنی‌هایی که تا حدودی خنک است استفاده کنیم و نوشیدنی‌های بسیار سرد را کنار بگذاریم، به ویژه از یخ برای خنک کردن نوشیدنی‌ها استفاده نکنیم. آبی که تا حدودی خنک است، به راحتی غذا را تجزیه کرده و حرکات روده را بهبود می‌بخشد.

همچنین به عنوان یک تصفیه کننده خون عمل کرده و فرآیند سم زدایی طبیعی بدن را فعال نگاه می‌دارد. دکتر زحلی ادامه داد:همچنین توصیه می‌شود به هنگام عطش، در نوشیدن عجله نکنیم و آب را بسیار آرام و جرعه جرعه میل کنیم. سعی کنیم ابتدا آب را در دهان مزمزه کرده و سپس کم کم آن را فرو دهیم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای مرکز فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *