مرکز-طب-سنتی-کرونا-دانشگاه-شهید-بهشتی
مرکز-طب-سنتی-کرونا-دانشگاه-شهید-بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی پذیرای مرکز خدمات طب سنتی ویژه بیماران کرونایی

تاریخ نگارش

نوامبر 12, 2020

دسته‌بندی

اخبار

نظرات

{تعداد} پاسخ ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از راه‌اندازی مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی خبر داد و گفت: پدیده قطعه‌قطعه شدن در طب نوین آفتی محسوب می‌‌شود که طب سنتی ایرانی گرفتار آن نیست.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی در دانشکده طب سنتی دانشگاه شهید بهشتی با همکاری دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، شامل اتاق ویزیت حضوری و مشاوره تلفنی راه‌اندازی شد.

این مرکز با بهره‌گیری از بِروزترین سامانه‌‌های مربوطه و رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا به‌کمک تمام ظرفیت‌‌های موجود در زمینه طب رایج و طب ایرانی آماده خدمت‌رسانی به مردم کشور است.

زالی، رییس دانشگاه شهید بهشتی در این مراسم، راه‌اندازی این مرکز را تحولی نوین در نظام سلامت دانست و بر لزوم پاسخگویی به نیازهای مردم از طریق سیستم علمی، متقن و مبتنی بر شواهد تأکید کرد.

وی گفت: در مهمترین سند بالادستی نظام سلامت کشور، سیاست‌‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، به دو نکته بسیار مهم به‌صراحت و ابرام فنی اشاره شده است؛ یکی از این موارد، خودمراقبتی است و مورد دوم که سرفصلی جداگانه در سند دارد، بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران است.

وی راه‌اندازی مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی را اقدامی در راستای تحقق این بند از سیاست‌‌های کلی سلامت اعلام کرد و افزود: باید به پارادایم‌‌های موجود در طب ایرانی توجه کافی شود. در کمتر کشوری مشاهده می‌‌شود، چه در طب رایج و چه در طب سنتی آن کشور، نگاهی جامع‌نگر، بن‌مایه اصلی طب باشد.

زالی اظهار کرد: پدیده قطعه‌قطعه شدن در طب نوین آفتی محسوب می‌‌شود که طب سنتی ایرانی گرفتار آن نیست؛ در طب سنتی ایران به بیمار به‌عنوان موجودی باکرامت و صاحب اشرافیت دردمند می‌‌نگرند که نگاهی کلی است.

وی تصریح کرد: 15 سال است که در دانشگاه‌‌های علوم پزشکی برای ایجاد لعاب منطقی آکادمیک مبتنی بر شواهد در دنیای امروز پررقابت ناشی از دگردیسی‌های علمی، دانشکده‌های طب سنتی تشکیل شده است، این اقدام سبب شد فارغ التحصیلان طب سنتی که هم پزشک هستند و هم به مکانیزمهای طب نوین و کلاسیک اشراف دارند، به میدان بیایند و فضای علمی پالایش شود.

به‌گفته رییس دانشگاه شهید بهشتی، دانشکده طب سنتی به‌عنوان ژنراتور اصلی تولید علم طب سنتی موجب زدودن فضای مخدوش و پرابهامی می‌شود که با فریبکاری گره خورده است.

زالی با اشاره به سه دانشگاه علوم پزشکی پیشتاز در حوزه طب سنتی عنوان کرد: دانشگاه‌‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران از بهترین دانشگاه‌‌های علوم پزشکی کشور از لحاظ رنک علمی، پیشتاز راه‌اندازی دانشکده طب سنتی بودند، بنابراین می‌‌توان به متخصصان این حوزه اعتماد کرد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: اگر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در چند رقابت ملی، رتبه اول در حوزه آموزش پزشکی را از آن خود کرده و جایگاه ممتازی را به دست آورده است، پس مورد اعتماد است؛ شکل‌گیری دانشکده طب سنتی با بضاعت و قوه علمی صورت گرفت و فارغ التحصیلان آن با اطمینان از نظر سلایق علمی، عملی و حرفه‌‌ای قابل اقتدا هستند.

وی با بیان تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده و کاربست بهینه طب سنتی در بحران کرونا، شرایط طب ایرانی را تکرارنشدنی خواند و گفت: باید با غرور ملی بیش از هر زمان دیگری بر احیای طب سنتی ایرانی و میراث آن پافشاری کنیم؛ یکی از مهمترین امتیازها در عرصه فرهنگی جهانی، میراث غیرقابل ملموس است؛ طب ایرانی به‌عنوان یک میراث غیرقابل ملموس ارزنده باید مورد حمایت قرار گیرد و با نگاهی عمیق به این طب تحول‌گرا، عینی‌گرا و پویا توجه شود.

زالی همچنین اقلیم بسیار پیچیده، بکر و استثنایی ایران را غیرقابل چشم‌پوشی دانست.

وی تصریح کرد: همچنین باید در پاسخ‌دهی نظام سلامت به‌گونه‌‌ای عمل شود که کارکرد مغایر با خواست مردم نباشد، چراکه اقبال و جست‌وجوگری در طب سنتی ایران در نهاد همه هموطنان نهفته است و اقدام علمی، یافتن پاسخ درخور است؛ اگر متخصصان وارد عمل نشوند، فریبکاران گوی را در دست می‌‌گیرند، هم‌اکنون هم فضای مجازی مملو از ادعاهای بی‌مورد است.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی، تشکیل تیم فعال علمی با پشتوانه آکادمیک به‌عنوان منبعی با اصالت را گامی هوشمندانه خواند و گفت: کارشناسانی که در این مرکز شروع به فعالیت می‌‌کنند، پیش از این در سامانه 4030 خدمت ارائه داده‌اند، بنابراین از دانش اجتماعی خوبی برخوردارند؛ طبق گزارشات، بالغ بر 40 درصد تماس‌گیرندگان سامانه 4030 در خصوص داروهای طب سنتی سؤال می‌کنند، تأسیس این مرکز پاسخ به همین خواسته‌‌هاست.

وی ادامه داد: قوه مدبره، واژه‌‌ای است در طب سنتی که به سیستم ایمنی در طب نوین شبیه‌سازی می‌‌شود. ارتقای این قوه دژ مستحکمی در برابر ویروس کوویدــ‌19 است، از طرفی بیماری کرونا مزمن و فرسایشی شده است و همه مردم پذیرفته‌‌اند که باید به یک الگوی زیستی با تغییرات شگرف در تغذیه و مراودات اجتماعی برسیم؛ این موضوع نیز با مبانی طب سنتی ایرانی گره خورده است که در جهت اصلاح سبک زندگی حرکت می‌‌کند.

فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در تهران، عنوان کرد: سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرده است که دارو یا روش مداخله‌‌ای در طب سنتی هر کشور به‌شرط ایمن بودن، اثربخش بودن و داشتن کنترل کیفی، پشتوانه علمی و سیاسگذارانه دارد.

زالی از در جریان بودن بالغ بر 80 کارآزمایی بالینی زیادی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به‌ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری متخصصین اپیدمیولوژیست، متدولوژیست، متخصصین مختلف بالینی و متخصصین طب سنتی خبر داد و گفت: همکاری این افراد خبرهای خوشی را در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: اگر کسی در حوزه طب سنتی برای مقابله با کرونا ادعایی دارد، به‌گفته مقام معظم رهبری نباید به‌سخره گرفته شود، باید آن‌ها را به طرح موضوع دعوت کنیم و ادعای آنها را ارزیابی کنیم و پاسخ دهیم.

آغاز فعالیت مرکز طب سنتی ایرانی ویژه بیماران کرونایی از فردا

دکتر رسول چوپانی، رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه، ضمن اعلام آمادگی 25 کارشناس برای ارائه خدمات مشاوره‌ای تلفنی و 25 پزشک فعال در 5 اتاق ویزیت حضوری، تأکید کرد: تمامی خدمات این مرکز هیچ تداخلی با طب رایج ندارد و تابع قوانین وزارت بهداشت و پروتکل‌های ابلاغی است.

وی هدف از راه‌اندازی این مرکز را افزایش کیفیت زندگی، کاهش شدت بیماری و کاهش طول بیماری اعلام کرد و گفت: آغاز به کار این مجموعه از فردا ساعت 8 صبح تا 8 شب در روزهای شنبه تا جمعه خواهد بود.

چوپانی عنوان کرد: اطلاعات تمامی بیمارانی که با مرکز ارتباط برقرار می‌‌کنند، ثبت و در صورت نیاز وضعیتشان پیگیری می‌‌شود.

رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه اظهار کرد: در زمان حاضر همه باید کنار هم برای مقابله با کرونا تلاش کنیم و این بهترین فرصت برای نشان دادن اثربخشی طب سنتی در کنترل بیماری‌هاست. امیدواریم اتحاد و همدلی دو طب بتواند مشکلی از کشور را حل کند.

در این مراسم، دکتر زهرا الهیان نماینده مردم تهران و نایب‌رییس فراکسیون طب سنتی مجلس شورای اسلامی، زهرا شیخی رییس کمیته طب سنتی و سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و دکتر نفیسه حسینی یکتا مدیر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت حضور داشتند و بر نقش طب سنتی ایرانی در پیشگیری، کاهش میزان بستری و ورودی بیمارستان‌ها در بحران کرونا تأکید کردند.

منبع: تسنیم

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *