مخالفت-کمیسیون-بهداشت-با-طرح-الزام-به-رسمیت-شناخته-شدن-طب-سنتی-ایرانی-در-قوانین-کشور
مخالفت-کمیسیون-بهداشت-با-طرح-الزام-به-رسمیت-شناخته-شدن-طب-سنتی-ایرانی-در-قوانین-کشور

مخالفت کمیسیون بهداشت با طرح الزام به رسمیت شناخته شدن طب سنتی ایرانی در قوانین کشور

تاریخ نگارش

دسامبر 7, 2021

دسته‌بندی

اخبار

نظرات

{تعداد} پاسخ ها

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از مخالفت این کمیسیون با طرح الزام به رسمیت شناخته شدن طب سنتی ایرانی در قوانین کشور خبر داد.

زهرا شیخی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در جلسه امروز کمیسیون بهداشت و درمان طرح الزام به رسمیت شناخته شدن طب سنتی ایرانی در قوانین کشور مورد بررسی قرار گرفت.

وی توضیح داد: این طرح با اصل 75 قانون اساسی مغایرت دارد زیرا بار مالی تشکیل شورای عالی طب سنتی ایرانی پیش‌بینی نشده علاوه بر عنوان طرح با مقدمه توجیهی آن منطبق نیست؛ در مقدمه توجیهی طرح آمده که یک تبصره به قانون تشکیل وزارت بهداشت باید اضافه شود و با توجه به سیاست‌های تنقیحی مجلس در قانون تنقیح قوانین و مقررات کشور مصوب 1389 مبنی بر جلوگیری از تورم قوانین و با توجه به سابقه قانون گذاری در زمینه این طرح و در قانون الحاق به قانون تشکیلات و وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مصوب 1367 که دارای ارتباط موضوعی با آن است باید تنظیم شود و عنوان طرح هم بر همین اساس مورد اصلاح قرار گیرد.
وی با بیان اینکه این طرح با اصل 85 قانون اساسی مغایرت دارد، افزود: مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص و هیاتی واگذار کند بنابراین چناچه منظور از تدوین و اجرای تمهیدات قانونی در ماده واحده وضع قانون باشد این بخش مغایر اصل 85 قانون اساسی است و از سویی مطابق اصل 138 قانون اساسی مرجع آیین نامه اجرایی هیات وزیران و یا کمیسیون مرکب از تعدادی از وزرا است و چنانچه منظور از تدوین و اجرای آیین نامه لازم در ماده واحده وضع آیین نامه باشد مغایر اصل 138 قانون اساسی است و همچنین این طرح مغایر با بند یک اصل 110 قانون اساسی است.
شیخی همچنین گفت: در ادامه این نشست رئیس سازمان پزشکی قانونی ضمن ارائه برنامه‌های این سازمان،  از وضعیت حقوق های پایین پزشکان این رشته و عدم تخصیص بودجه برای تغییرات ساختاری و ساختمانی انتقاد کرد و خواستار شد که تدابیری برای افزایش بودجه سازمان اتخاذ شود.
وی همچنین با اشاره به گزارش رئیس کمیته امداد در ادامه جلسه کمیسیون بهداشت گفت: بختیاری رئیس کمیته امداد حضرت امام (ره) نیز مباحث درمانی مددجویان را مطرح کرد و ضمن ارائه پیشنهاداتی، بر ضرورت توجه به بودجه کمیته امداد تاکید کرد.

منبع: ایسنا.

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *