طبع و خواص عرق برگ زیتون در طب سنتی ایرانی و اسلامی
طبع و خواص عرق برگ زیتون در طب سنتی ایرانی و اسلامی

عرق برگ زیتون و همه چیزهایی که باید در مورد آن بدانید+طبع و خواص و 2 مصلح

تاریخ نگارش

ژوئن 29, 2022

دسته‌بندی

عرقیات

نظرات

{تعداد} پاسخ ها

نام عرق برگ زیتون به گوشتان خورده؟ از خواص آن چیزی می دانید؟ اگر می دانید، که با این مطلب می توانید اطلاعات خود را محک بزنید و اگر نمی دانید با مطالعه این مطلب اطلاعات خوبی درمورد عرق برگ زیتون، طبع و خواص آن و مضرات و مصلح آن کسب خواهید کرد. پس با ما همراه باشید.

شاید فکر کرده اید که همه خواص درخت زیتون بخاطر میوه پرخاصیت و خوشمزه آن است. اما جالب است بدانید که خواص برگ درخت زیتون، چیزی کم از میوه آن ندارد. استفاده از برگ درخت زیتون در میان طبیبان و کارشناسان طب سنتی بسیار رایج است و استفاده های درمانی زیادی از آن می شود.

از برگ درخت زیتون، عرق و عصاره می گیرند که جمیع خواص برگ زیتون را دربر دارد و مصارف دارویی و درمانی زیادی در جوامع سنتی و طرفداران طب سنتی دارد.

عرق برگ زیتون، آب غلیظی است که از جوشاندن برگهای درخت زیتون و به روش تقطیر به دست می آید.

طبع عرق برگ زیتون گرم است یا سرد؟

طبع زیتون گرم و خشک است و طبیعتا عرق برگ زیتون طبعی مشابه آن خواهد داشت. طبق بررسی های طب سنتی، عرق برگ زیتون طبع گرم و خشک دارد. افراد صفراوی و دموی باید در مصرف عرق برگ زیتون کمی احتیاط کنند.

خواص پرشمار عرق برگ زیتون

 • ضد ویروس است.
 • به درمان چاقی کمک می کند.
 • مقوی قلب است و از سلامت قلب و عروق حفاظت می کند.
 • فشار خون را تنظیم می کند.
 • سطح قند و خون را در حد تعادل نگه می دارد.
 • خواص ضد سرطانی دارد.
 • مقوی استخوانها است.
 • ضد باکتری است.
 • به درمان سرماخوردگی کمک می کند.
 • موجب تقویت قوای جنسی می شود.

طبع عرق برگ زیتون
طبع عرق برگ زیتون

عرق برگ زیتون و سلامت دهان و دندان

اضافه کردن چند قطره عرق برگ زیتون به خمیر دندان و مسواک کردن با آن تاثیر به سزایی در سلامت دهان و دندان دارد و با از بین بردن باکتری های مضر از بروز عفونت در لثه ها جلوگیری کرده و آفت و زخم های دهان را به سرعت بهبود می دهد. همچنین استحکام دندانها را افزایش داده و از آنها در برابر پوسیدگی محافظت می کند. برای این منظور همچنین می توان عرق برگ زیتون را به تنهایی در دهان چرخاند یا به اصطلاح قرقره کرد.

عرق برگ زیتون و سلامت قلب

عرق برگ زیتون با کنترل فشار خون، کاهش کلسترول بد خون و جلوگیری از تجمع پلاک ها در عروق، مانع از گرفتگی رگ ها و کند شدن جریان خون و ضعف ماهیچه های قلب می شود. به این ترتیب قلب از ابتلا به بیماری های مختلف و حملات و سکته ها در امان می ماند.

عرق برگ زیتون وتاثیر آن بر دیابت

تحقیقات نشان داده که عرق برگ زیتون در بیماران دیابتی موجب کاهش عوارض بیماری و درمان نسبی دیابت در آنها شده است. مصرف عرق برگ زیتون در بیماران دیابتی، مقاومت به انسولین را در آنها کاهش می دهد. همچنین میزان تولید انسولین طبیعی در لوزالمعده را افزایش می دهد و به این ترتیب از بالا رفتن قند خون جلوگیری می کند.

عرق برگ زیتون و اثر آن بر سلامت پوست

شواهد نشان داده اگر مقداری عرق برگ زیتون را با گرم مرطوب کننده روزمره مخلوط کرده و به دست و صورت مالید، پس از مدتی موجب شفافیت و لطافت بیشتر پوست می شود. می توان عرق برگ زیتون را به تنهایی و به کمک پنبه نیز بر پوست مالید. این کار تولید سلولهای تازه و جوان پوست را تقویت می کند و روند پیری و چروکیدگی پوست را به تاخیر می اندازد.

عوارض و موارد منع مصرف عرق برگ زیتون

روغن برگ زیتون با برخی داروها تداخل دارد که بهتر است پیش از مصرف در مورد آن آگاهی داشته باشید و از عوارض و خطرات مصرف آن پیشگیری کنید. برخی از این موارد به این شرح اند:

 1. داروهای موثر بر کاهش فشار خون مانند کاپتوپریل و آتنولول.
 2. داروهای کاهش قند خون مانند متفورمین.
 3. رقیق کننده های خون مانند وارفارین، آسپرین، پلاویکس.

بهتر است زنان باردار و شیرده بدون مشورت پزشک از این عرق گیاهی استفاده نکنند.

مصرف آن برای بچه ها توصیه نمی شود.

افرادی که افت قند خون دارند نباید عرق برگ زیتون بخورند.

افرادی که فشارخون پایین دارند نباید عرق برگ زیتون بخورند.

از عوارض و مضرات عرق برگ زیتون گزارشات خاصی وجود ندارد و هرچه هست به زیاده روی در مصرف آن بر می گردد. همچنین عدم توجه فرد مصرف کننده به طبع و مزاج خود می تواند عوارضی درپی داشته باشد.

برخی از این عوارض عبارتند از: مسمومیت، واکنش های آلرژیک، درد در عضلات و احساس خستگی و کسالت، سردرد، اسهال و…

مصلح عرق برگ زیتون چیست؟

بادام درختی شیرین و سرکه بهترین مصلح برای بهبود طبع و خواص عرق گیاهی برگ زیتون هستند.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *