درمان سردی مغز یکی از اقدامات ضروری در طب سنتی است. سردی مغز می تواند باعث بروز مشکلات متعددی شود و به همین دلیل است است که باید خیلی جدی به درمان آن فکر کرد. سردی مغز دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها غلبه سردی در بدن است. درمان سردی مغز راه ها و روشهت. وذشذر رذز ذذای مختلفی دارد که در این متن به آنها اشاره خواهیم کرد. طبق گفته های طب سنتی عامل رشد نوزاد ها مزاج گرم و تر بدنشان میباشد. اگر بدن نوزاد ها به این صورت نبود، از لحاظ جسمی و مغزی رشد نمی کردند.

بر اساس طب سنتی مزاج اشخاص با رشد آنها دچار تغییر میشود. در دوران نوجوانی مزاج فرد به صورت گرم و خشک خواهد بود. یکی از مهم ترین علائم مزاج گرم و خشک به وجود آمدن جوش در قسمت صورت، گردن و بدن میباشد.

بعد از گذر از سن سی و پنج سالگی مزاج افراد سرد و تر میشود. مزاج سرد و تر باعث مشکل های جسمی و روانی متعددی میشود. یکی از راه های مقابله با سردی و تری بدن استفاده از رژِیم غذایی مناسب میباشد.

در حال حاضر در زندگی بسیاری از افراد، سبک نادرست زندگی سبب بهم خوردن تعادل زیست آنها شده که در نتیجه باعث برهم خوردن تعادل مزاج آنها نیز میشود. این موضوع مشکل های زیادی را در خلق و خو اشخاص ایجاد میکند.

سوء مزاج مغز چیست؟

طبق گفته طبیبان طب سنتی، در بدن انسان مزاج های اصلی 4 دسته هستند که عبارتند از: سودا (سرد و خشک)، بلغم (سرد وتر)، صفرا (گرم و خشک)، دم (گرم وتر).

طبق موارد گفته شده بهم خوردن تعادل مزاجی در بدن افراد به هر دلیلی باعث غلبه یکی از این مزاج ها بر دیگری میگردد که نتیجه این اتفاق، بالا رفتن خطر ابتلای فرد به بیماری های متعدد است.

علت سردی مغز در طب اسلامی:

فردی که دارای مزاج بلغم یا سودا باشد، در این دسته از مزاج ها سردی بر بدن غلبه بیشتری دارد.

فردی با این مزاج ها به بیماری هایی همچون: افسردگی، حواس پرتی و کندی حافظه، آلزایمر، بیماری های اعصاب و روان، عصبی بودن، شب ادرای، فراموشکاری و… دچار میشود.

استفاده از اسپری سرکه در خانه به منظور ضد عفونی کردن باعث سردی مغز میشود. افراد میتوانند برای ضدعفونی کردن محیط از اسپند کمک بگیرند به دلیل اینکه دودی که از سوختن دانه های اسپند ایجاد میشود گرم است و دارای خاصیت ضد ویروسی میباشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که سردی مغز باعث ایجاد فکر های منفی میشود که همین موضوع میتواند زمینه ساز بروز افسردگی، غم و اندوه در اشخاص باشد.

فردی که به سردی مغز دچار است باید از برنامه غذایی مناسبی پیروی کند مثلا این اشخاص باید از خوردن مواد غذایی دارای طبع سرد خودداری کنند.

حذف این موارد در وعده صبحانه (پنیر، چای شیرین، نان) در میان وعده (خیار، آب یخ، لبنیات، ترشی، گوجه و…) و تغییر دادن یکسری عادات روزانه مثل: خواب زیاد در روز، انجام ورزش های سنگین، تحرک خیلی زیاد و.. باعث درمان سردی مغز میشود که در کل به کاهش سردی بدن نیز کمک بسزایی میکند.

درمان سردی مغز
درمان سردی مغز

علائم سردی مغز چیست؟

از جمله نشانه های سردی مغز میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • تنبلی و سستی
 • احساس ضعف در قلب
 • داشتن دلواپسی
 • احساس سردی بدن
 • سنگین شدن سر
 • رنگ چشم و چهره سفید میشود
 • ترسو بودن فرد
 • کاهش توانایی در تخیل
 • اذیت شدن در اثر مصرف مواد غذایی سرد
 • داشتن آرامش با استفاده از مواد غذایی گرم

فردی که بدنش دچار سردی شده است میتواند با استفاده از گرمیجات انرژی مغز خود را بدست آورد.

درمان سردی مغز چیست؟

درمان سردی و تری مغز:

برای درمان سردی مغز که همراه با رطوبت میباشد باید از خوراکی هایی همچون شیره انگور، ارده، خرما، دمنوش، میوه هایی با طعم شیرین استفاده کرد. همچنین از داروهایی که سبب بالا رفتن گرمی بدن میشوند نیز مصرف نمایید. در ادامه مواد غذایی که مصرف آن ها سبب افزایش گرمی مغز میشوند را معرفی میکنیم.

 • مویز: طبع مویز گرم میباشد. میتوانید از مویز به صورت روزانه و ناشتا به مقدار بیست و یک عدد استفاده کنید. مصرف مداوم مویز باعث تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی میشود. مویز حاوی مقادیر بالایی ویتامین B، کلسیم، پتاسیم و آهن میباشد که از بروز آلزایمر نیز جلوگیری میکند.
 • عسل: اگر جزو اشخاصی هستید که به فراموشی دچار میشوید ما به شما پیشنهاد میکنیم روزانه و ناشتا یک قاشق مرباخوری عسل مصرف کنید. برای این کار کافیست عسل را در زیر زبان خود بگذارید تا با بزاق دهانتان ترکیب شود و کم کم جذب مغز شود.
 • کندر: اگر از جمله افرادی هستید که مزاج سرد و تری دارید بهتر است دوبار در هفته از کندر استفاده نمایید. کمی کندر که به اندازه یک نخود باشد را بجوید یا اینکه میتوانید آن را با شکر ترکیب کرده و بعد استفاده کنید. کندر دارای سم میباشد به همین دلیل از مصرف بی رویه آن پرهیز کنید.افرادی که طبع گرم وخشکی دارند نباید از کندر استفاده کنند.
 • از دیگر راه های کاهش رطوبت مغز میتوان به چکاندن روغن های گرم در بینی مثل: روغن سیاهدانه، روغن کنجد و روغن بنفشه اشاره کرد.

درمان سردی و خشکی مغز:

برای درمان سردی مغر که همراه با خشکی است باید گرمی بدن را افزایش داد. برای تغییر مزاج کافیست کارهایی همچون چکاندن روغن بادام شیرین در بینی، خوردن آب گوشت قرمز، مصرف حریره بادام، شیرین برنج همراه با زعفران و نبات، خوردن عسل و… انجام داد.

افرادی که دچار این مسئله هستند اغلب احساس خشکی در مغز، ته حلق و یا حتی صدای خود میکنند و همچنین علائمی مثل احساس خفگی، انقباض و فشار در قسمت گلو دارند و ممکن است گاهی احساس کنند سرشان به عقب کشیده میشود و عضله های پشت سر منقبض میشوند که انجام روغن مالی برای این ناحیه بسیار توصیه میشود.

برای مغز و گلو، پنیرک و گل بنفشه را در آب خیسانده و مصرف نمایید. اگر طبع فرد سرد باشد باید آن ها را با نبات شیرین کرده و سپس میل بفرماید.