پاکسازی کلی و آسان بدن
پاکسازی کلی و آسان بدن

ساده ترین روش پاکسازی بدن در طب سنتی

تاریخ نگارش

اکتبر 8, 2022

دسته‌بندی

اخبار

نظرات

{تعداد} پاسخ ها

تعریق راهی طبیعی برای پاک‌سازی بدن به صورت کلی است، به همین دلیل گفته می‌شود که حدود یک‌سوم بیماری‌ها به‌وسیله تعریق درمان می‌شوند و البته بسیاری از مردم و حتی پزشکان از فواید آن غافل هستند.

تعریق در طب سنتی یک درمان مستقل محسوب می‌شود که در درمان بسیاری از بیماری‌ها از قبیل تب‌های خونی، مسمومیت‌ها، استسقا، بیماری‌های مفاصل و امراض سوداوی پوستی مفید است.

۲ روش برای تعریق

برای پاکسازی بدن باید بدن خود را وادار به تعریق کنید که این امر به روش های مختلف امکان پذیر است از جمله:

۱-تدابیر خارجی مانند نشستن در سونا یا حمام گرم و استفاده از کرسی تا منافذ برای دفع عرق باز شوند.

۲- استفاده از دارو‌های نوشیدنی معرق که نوع مناسب آن برای هر فرد پس از شرح‌حال‌گیری توسط طبیب حاذق، تجویز می‌شود.

البته باید توجه داشت که افراط در تعریق، چه عامدانه یا غیر آن سبب تحلیل رطوبت تن و افزایش حرارت بدن می‌شود. به همین علت در درمان بیماری‌ها با منشأ غلبه بلغم مفید است؛ باید دقت شود که پس از تعریق نباید به هیچ وجه در معرض هوای سرد قرار گرفت که خود این امر، زمینه‌ساز مشکلاتی از قبیل درد سیاتیک است.

پاک‌سازی و تعریق از طریق حمام

منظور از حمام، شستن بدن در اتاقی بسته است که در آنجا آب گرم یا بخار آب گرم وجود دارد به حدی که بدن شروع به تعریق کند تا فضولات بدن از راه عرق، خارج شود؛ استفاده از نوره سنتی و کیسه‌کشی برای دفع فضولات ضروری است.

شرایط محیطی برای حمام مناسب

حمام‌های امروزی که فقط در آن دوش گرفتن انجام می‌شود و فرد عرق نمی‌کند، حکم حمام طبی را ندارد.

حمام نباید زیاد گرم باشد، زیرا سبب تحلیل بدن و سستی اعضاء می‌شود؛ حمام سرد مانع خروج عرق و فضولات از بدن می‌شود البته حمام با آب سرد، مفرّح قلب و مقوّی تن در افراد گرم‌مزاج و در فصل گرم است.

حرارت حمام باید قابل حس و به‌میزانی باشد که فرد عرق کند البته ️افرادی که غلبه صفرا دارند نباید حمام گرم بروند و باید با آب ولرم دوش بگیرند.

زمان مناسب حمام

حمام به‌هنگام صبح و به‌حالت ناشتا باعث لاغری، خشکی و تحلیل رطوبت بدن می‌شود البته چنین حمامی برای کسانی که فعالیت زیادی ندارند، مناسب است.

حمام در حالت سیری باعث چاقی و غلبه رطوبت زائد در بدن می‌شود. نشستن زیاد در حمام باعث سستی تن می‌شود و می‌تواند به عصب ضرر برساند و اشتها و قوه  را کم می‌کند؛ این مسائل ممکن است بر اثر زیاد حمام رفتن نیز به وجود آید.

زمان خروج از حمام وقتی است که بدن، هم‌دما با هوای بیرون شده باشد؛ هنگام بیرون آمدن از حمام باید بدن خود را کاملاً با پارچه‌ای ضخیم پوشاند؛ در زمان حاضر، سونا و جکوزی می‌تواند حکم حمام طبی را داشته باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *