علت صبحانه نخوردن برخی کودکان
علت صبحانه نخوردن برخی کودکان

چرا کودکم صبحانه نمی خورد؟

تاریخ نگارش

دسامبر 8, 2022

دسته‌بندی

اخبار

نظرات

{تعداد} پاسخ ها

اگر بدانیم که مزاج هر کودک چیست شاید آن زمان بسیاری از نگرانی‌ها در خصوص بی‌اشتهایی و بی‌خوابی‌های فرزندان‌شان کمتر شود.

زکریا روحانی متخصص طب ایرانی با توضیح در خصوص دلایل صبحانه نخوردن کودکان گفت: گر بدانیم که مزاج هر کودک چیست شاید آن زمان بسیاری از نگرانی‌های خانواده‌ها در خصوص بی‌ اشتهایی و بی‌خوابی‌های فرزندان‌شان کمتر شود.

او با اشاره به اینکه یکی از معضلاتی که خانواده‌ها عموما با بچه‌های کوچکتر دارند نخوردن صبحانه است، گفت: در واقع مسئله این است که خیلی از اوقات شرایط صبحانه دادن ما به بچه شرایط مناسبی نیست، مثلا بچه صبح می‌خواهد به مدرسه برود یا تازه از خواب بیدار شده با خواب‌آلودگی می‌خواهیم به آن صبحانه بدهیم، یکی از موارد این است که اصلا بچه در آن زمان اشتها به خوردن ندارد.

او گفت: و نکته جالب‌تر این است که قبل از غذا خوردن بچه‌ها ورزش یا جست‌وخیز کنند، یعنی اجازه دهند بچه کمی فعالیت بدنی داشته باشد بعد از اینکه اشتهایش تحریک شد او را سر سفره بنشانند.

این متخصص طب سنتی افزود: بارها دیدیم که بچه‌ای غذا می‌خورد و بچه دیگری اصلا میلی به غذا خوردن ندارد یا تفاوت‌هایی که در خواب بچه‌ها وجود دارد نشان می‌دهد که مزاج کودکان از کودکی با هم متفاوت است.

ما از ابتدا گرمی و سردی و خشکی و رطوبت را در بچه‌ها داریم، بچه‌های خشک ذاتا اشتهای کمتری دارند لذا مادران نباید فکر کنند که بچه مشکل دارد، اگر نمودارهای رشدی او خوب است نباید نگران باشند، لذا بهتر است خانواده‌ها به مراکز معتبر و کلینیک‌های سلامت طب سنتی مراجعه و از همان ابتدا طبق مزاج فرزندشان با او برخورد کنند، چون در این صورت بسیاری از نگرانی‌های شان هم برطرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برخی خانواده‌ها در خوراندن مواد مقوی به کودکان وسواس دارند، عنوان کرد: چیزی که در حال حاضر شاهد آن هستیم چاقی کودکان است چراکه ما خوراکی‌های مقوی را بیش از اندازه به کودکان می‌خورانیم، بچه‌ها در زمان رشد باید رشد نهال‌گونه داشته باشند یعنی اول رشد قدی داشته و در نوجوانی به سمت رشد وزنی هم بروند.

این متخصص طب ایرانی در خصوص خوراکی‌های مفید برای کودکان گفت: شیر در کلیت خودش خوب است، اما اینکه الزام داشته باشیم که حتما روزانه بخورند در صورتی که هیچ میلی ندارند درست نیست و بهتر است شیر به ویژه در فصل زمستان گرم و به همراه هل یا دارچین مصرف شود.

مثلا ارده شیره غذای سالم با خون‌سازی قوی است، تخم مرغ نیز، هم آب‌پز و هم نیمرو برای بچه‌ها خوب است و بهتر تا در برنامه غذایی بچه‌ها مورد استفاده قرار گیرد، املت به همراه گوجه و پیاز داغ کم نیز خوب است، نان‌های مغزدار، روغنی و شیرمال نیز برای بچه‌ها خیلی مفید است به ویژه اینکه اگر نان‌ها سبوس‌دار باشند.

روحانی با تأکید براینکه یکی از معضلات فعلی ما در بحث تغذیه کم شدن سبوس در نان‌هاست، گفت: بهتر است در هفته چند روز به بچه‌ها نان‌های سبوس‌دار بدهیم، مصرف کره هم یک یا دو بار در هفته برای بچه‌ها مناسب است.

شلغم را نیز به ویژه در فصل زمستان بهتر است در رژیم غذایی بچه‌ها قرار دهیم این خوراکی را حتی به عنوان غذا هم می‌توان استفاده کرد و برای فصل زمستان یک خوراکی عالی است، همچنین ترشحات شلغم و عسل برای گلودردها، سرماخوردگی‌ها و خشکی‌های ناشی از سرما بسیار خوب است، لبو به اندازه شلغم خاصیت غذایی ندارد، اما یک تصفیه‌کننده خوب است و می‌توان هفته‌ای یکی دو بار از آن استفاده کرد.

منبع:مشرق

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *