درمان فوری شپش سر در طب سنتی با روش های خانگی

درمان فوری شپش در خانه با روشهای طب سنتی

3.6/5 - (56 امتیاز)

شپش یکی از انواع انگل ها است که اغلب روی پوست سر و بدن زندگی می کند و از طریق مکیدن خون به زندگی خود ادامه می دهد. . شپش یک حشره بدون بال است و از دسته بندپایان به حساب می آید. و سرعت تخم گذاری و تکثیر بالایی دارد. شپش ماده می تواند روزانه هشت عدد تخم بگذارد. تخم شپش بیضی شکل و اغلب به رنگ سفید هستند.

شپش یکی از انواع انگل ها است که اغلب روی پوست سر و بدن زندگی می کند و از طریق مکیدن خون به زندگی خود ادامه می دهد. . شپش یک حشره بدون بال است و از دسته بندپایان به حساب می آید. و سرعت تخم گذاری و تکثیر بالایی دارد. شپش ماده می تواند روزانه هشت عدد تخم بگذارد. تخم شپش بیضی شکل و اغلب به رنگ سفید هستند.

شپش سر شایع ترین نوع شپش است که در بین انسانها دیده می شود. خارش و سوزش پوست سر، برآمدگی های قرمز و دردناک روی سر، گردن و شانه ها، و دیدن دانههای سفید شبیه به شوره در موها، از علایم وجود شپش هستند.

مبارزه با شپش سخت و بسیار مهم است. حتما شنیده اید که افراد بعد از اینکه متوجه وجود شپش در موهای خود می شوند، بلافاصله اقدام به تراشیدن موها می کنند. این کار، ممکن است آسیبهای جبران ناپذیری به روحیه افراد و به خصوص کودکان وارد کند. بنابر این مهم است که شما شپش را با روشهایی دیگر و بهتر از زندگی خود بیرون کنید.

شامپو و محلولهای شست و شوی مختلفی هستند که به منظور از بین بردن شپش تولید شده و در دسترس هستند. اما در این متن، شما با روشهای از بین بردن شپش از دیدگاهطب سنتی اشنا می شوید. با ما همراه باشید.

درمان فوری شپش در خانه

معمولا ابتلا به شپش نیازی به بستری شدن یا اقدامات خاص پزشکی ندارد و همه اقدامات بهداشتی و درمانی باید در خانه و با رعایت کامل نکات انجام شود. روشهای زیادی برای درمان شپش وجود دارد از استفاده از روغن های بودار گرفته تا ماسک های ترکیبی گیاهی و شیمیایی و شانه زدن مرتب موهای خیس و حتی پوشاندن سر با ترکیبات خاص و به اصطلاح خفه کردن شپش ها. در ادامه ما برخی از روشهای مجرب و معتبر طب سنتی برای درمان خانگی شپش را برای شما شرح داده ایم.

روغن مالی سر و پوست برای از بین بردن شپش

شپش نمی تواند بیش از دو ساعت در محیط چرب و روغنی زنده بماند. بنابراین توصیه می شود موها و پوست سر خود را به طور مرتب با روغن هایی نظیر روغن زیتون و بادام تلخ چرب کنید. همچنین ترکیب روغن بنفشه و گل ختمی و مقداری کتیرا ترکیب بسیار مناسبی برای این کار است. روغن اکالیپتوس و روغن چای نیز به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد قارچی که دارند، برای از بین بردن شپش و تخم شپش مناسب هستند. برای کودکان می توانید شب پیش از خواب موها را با روغن نارگیل آغشته کرده و کلاه بپوشید و روز بعد با استفاده از شانه های مخصوص شپش ها و تخم ها را از لای موها خارج کرده و سپس حمام کنید.

از بین بردن شپش سر با اسپند

مقداری اسپند را اسیاب کرده و به مدت یک ربع در آب بجوشانید. موها و پوست سر خود را به این جوشانده آغشته کنید و بعد از سی تا چهل دقیقه با آب ولرم بشویید. این یکی از مجرب ترین روشهای از بین بردن شپش و تخم شپش است.

درمان فوری و خانگی شپش سر با سیر و پیاز

سیر و پیاز در درمان خیلی از بیماریها و مشکلات به داد انسان رسیده اند. در مبارزه با شپش نیز همینطور است. شستن موها با اب پیاز یا قراردادن مخلوط سیر له شده، کمی اب لیموی تازه و روغن نارگیل یا سیاهدانه روی سر، با سرعت بالایی شپش ها را از بین خواهد برد.

درمان خانگی شپش با سرکه

تخم شپش بسیار مقاوم است و غلاف بیرونی آن تنها با ترکیبات خاصی از بین خواهد رفت. یکی از این ترکیبات سرکه است. اسپری کردن سرکه انگور یا سرکه سیب روی موها پوشش بیرونی تخم را از بین برده و باعث نابودی شپش ها می شود. اجازه بدهید موهایتان تا یک ساعت به سرکه آغشته بماند. بعد با شانه ی مخصوص موها را پاک کرده و سپس در حمام بشویید. هنگام اسپری کردن سرکه روی سر مراقب چشم هایتان باشید.

درمان فوری شپش در یک شب!

اینکه در برخی منابع می خوانی درمان شپش در یک شب، چندان صحیح نیست. شپش یک موجود زنده است و از بین بردن کامل آن نیاز به زمان دارد اما می توان در همان روزها و ساعات اولیه که متوجه وجود شپش شده اید، با انجام فشرده برخی تدابیر، سرعت درمان و پاکسازی را بالاتر ببرید.

قدم اول جمع کردن همه لباسها و ملحفه ها و… است که با بدن فرد مبتلا به شپش در تماس بوده. این اقلام را باید در آب بسیار داغ قرار داده و سپس با شوینده های مناسب چند بار بشویید. برای اطمینان می توانید لباسها را یکبار در آب جوش خیسانده و پس از شست و شو مجددا برای چند دقیقه در آب جوش قرار دهید.

قدم بعدی پاکسازی موها و پوست سر است. محلول های شست و شو، شانه مخصوص و لوسیون های ترکیبی توصیه شده در طب سنتی – که در بالا به برخی از آنها اشاره شد- کارساز هستند. ممکن است این روال خسته کننده باشد اما در بهبود فوری اوضاع بسیار موثر است. پس از انجام همه اقداماتی که گفته شد، یک قاشق کوچک روغن درخت چای، یک قاشق چایخوری روغن اکالیپتوس و دو قاشق غذاخوری تونیک مو را با هم مخلوط کرده و ریشه موها و پوست سر را کاملا به آن آغشته کنید. سرتان را با یک کلاه یا روسری مناسب بپوشانید و اجازه دهید یک شب طی شود و سپس موها را با شامپوی مناسب شسته و آبکشی کنید و به کمک شانه مخصوص، رشک ها را از لابلای موها بیرون بیاورید. به دلیل استفاده مکرر از شوینده ها حتما به موی خود نرم کننده بزنید.

درمان فوری شپش در کودکان

همه موارد ذکر شده برای کودکان نیز قابل استفاده است. با این حال به دلیل حساسیت بیشتر پوست و موی کودکان نسبت به استفاده از نرم کننده ها و روغن ها دقت بیشتری داشته باشید و از خشک شدن پوست آنها جلوگیری کنید.

توجه کنید که نباید کودک خود را بترسانید یا حس کثیف بودن را به او منتقل کنید. توجه به روحیه کودک از روند درمان نیز مهم تر است. سعی کنید علت را برای او توضیح دهید و مراحل شست و شوی سر و شانه زدن و استفاده از ماسک ها و ترکیب ها را در قالب بازی و تفریح انجام دهید تا همکاری بیشتری از طرف کودک خود داشته باشید.

موارد دیگر

تجربه های دیگری برای از بین بردن شپش سر معرفی شده اند که در این قسمت به صورت خلاصه به آنها اشاره می کنیم:

 • سشوار کردن مرتب مو با باد گرم
 • آغشته کردن مو به سس مایونز
 • آغشته کردن مو به محلول جوش شیرین در آب با نسبت یک به سه.
 • اسپری کردن محلول نمک اسپوم (منیزیم سولفات) روی سر.
 • روغن چریش
 • روغن شمعدانی
 • عدم استفاده از شانه های پلاستیکی و استفاده از شانه های فلزی مخصوص جدا کردن شپش از مو.
 • شستن مرتب ملحفه ها و لباسها با آب داغ و محلولهای ضدعفونی کننده.

قوی ترین داروی ضد شپش چیست؟

داروهای مختلفی برای درمان شپش و مبارزه با آن وجود دارند. درکنار دانستن روشهای طبیعی و سنتی درمان شپش، بد نیست که با داروها و شامپوهای مخصوص این کار نیز آشنا شوید. خوب است بدانید که اغلب شامپوها و محلولهای از بین برنده شپش در داروخانه ها موجود هستند و برای تهیه آنها نیازی به نسخه پزشک ندارید. کافی است به داروخانه مراجعه کرده و با شرح موضوع از پزشک داروخانه راهنمایی های لازم را دریافت کرده و داروی مناسب خود را تهیه کنید.

نکته مهم این است که هنگام استفاده از هر شامپو یا لوسیون باید به صورت مرتب موها را با شانه فلزی و دانه ریز مخصوص شانه کنید تا تمام تخم ها و لاروها و شپش ها از لابلای موهای شما خارج شوند.

برخی از لوسیونهای موثر و ضد شپش را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

 • لوسیون پِرمِترین ۱ درصد
 • اسپینوزاد ۰/۹ درصد
 • لوسیون مالاتیون ۰/۵ درصد
 • لوسیون ایوِرمِکتین ۰/۵ درصد
 • لوسیون الکل بنزیل ۵ درصد

هشدارها و نکات

 1. به هیچ عنوان از یک روش، به صورت مکرر و متوالی استفاده نکنید.
 2. سعی کنید از چند روش به صورت متنوع استفاده کنید و از این طریق احتمال آسیب به پوست و موی خود را کاهش دهید.
 3. بعد از استفاده از داروها و ترکیب ها روی پوست سر، بهتر است فقط سر و موها را شست و شو دهید. مانند شستن سر در سینک یا لگن و…. از این طریق از تماس مواد شوینده و داروها و ترکیبات با پوست بدن خود جلوگیری می کنید و احتمال آسیب به پوست را از بین می برید. این کار برای اطفال و کودکان بیشتر توصیه می شود.
 4. هنگام شست و شو بهتر است از آب ولرم استفاده کنید و نیازی نیست آب بیش از اندازه داغ باشد.
 5. شامپوی  لیندان ۱ درصد نوعی داروی بسیار قوی برای درمان شپش است و در صورتی تجویز می شود که از روشهای دیگر جواب نگرفته باشید. اما خوب است بدانید که استفاده از این شامپو ریسکهای بسیار بالایی دارد. بلعیدن این شامپو موجب آسیب به مغز و اعصاب می شود. همچنین مصرف آن برای خانم های باردار و شیرده، افراد دارای پوست حساس، مبتلایان به ایدز، نوزادان نارس، افراد مسن و کودکان و افراد با سابقه سرع و تشنج اکیدا ممنوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.