بهترین زمان حجامت. بایدها و نبایدهای حجامت در طب سنتی
بهترین زمان حجامت. بایدها و نبایدهای حجامت در طب سنتی

همه آنچه باید در مورد حجامت بدانید+ بایدها و نبایدها

تاریخ نگارش

می 16, 2022

دسته‌بندی

اخبار

نظرات

{تعداد} پاسخ ها

 بهار یکی از بهترین فصل‌ها برای انجام حجامت است که از فوائد آن می‌توان به کاهش سکته‌های قلبی اشاره کرد، اما افرادی هم هستند که حجامت در این فصل برایشان مضر است.

بر اساس مستندات طب سنتی، فصل بهار و پاییز برای  حجامت مناسب است و بهترین زمان برای انجام دادن آن  هفتم حزیران مصادف با سی ام خرداد ماه است.

همچنین بهتر است از ۲۳ آذر تا ۲۳ دی حجامت انجام نشود و فقط در صورتی این روش انجام گیرد که فرد نیاز به درمان داشته باشد.

۱۶ تا ۱۹ ماه قمری بهترین زمان برای انجام حجامت است، زیرا در این زمان و اخلاط غلیظ‌تر در سطح بدن و اخلاط رقیق در عمق قرار دارند پس با انجام  دادن حجامت اخلاط غلیظ بیشتری خارج می‌شود، اما حجامت در زمان غلبه نور ماه (۱۲ تا ۱۵ ماه قمری) مناسب نیست، زیرا در این زمان اخلاط لطیف و صالح در سطح هستند و در حجامت این اخلاط از بدن خارج می‌شوند.

حجامت در سه شنبه‌های آخر ماه قمری و جمعه‌ها و ایام قمر در عقرب نیز توصیه نمی‌شود.

جاذبه ماه بر بدن انسان تاثیر می‌گذارد و تأثیر ماه بر خون انسان سبب می‌شود در ایامی که حجامت در آن‌ها توصیه شده، ترکیبات و اخلاط فاسد خون به سطح و نزدیک به پوست قرار گیرند و با حجامت راحت دفع شوند.

ساعت مناسب برای انجام حجامت
حجامت بهتر است در ابتدای روز که هوا معتدل است انجام گیرد و این کار نباید در ساعات گرم روز و ساعات سرد شب انجام شود. حرارت باعث به اصطلاح ذوب خون و خارج شدن راحت آن می‌شود پس بهترین ساعت حجامت در روز زمانی است که گرما به سمت سردی برود.

همچنین بهتر است حجامت در ظهر انجام نشود، زیرا در ظهر اخلاط لطیف و صالح در سطح و خلط غلیظ و فاسد درعمق هستند و با حجامت خلط لطیف صالح خارج می‌شود و اخلاط فاسد در بدن باقی می‌مانند.
حجامت در روز‌های ابری و طوفانی، نیز مناسب نیست.

بهترین روز برای انجام حجامت
از پیامبر روایت شده است که حجامت در روز‌های چهارشنبه و جمعه، خوب نیست و در شرایطی که برای انجام حجامت در روز جمعه، ضرورتی پیش آمد، برای پرهیز از حجامت ناگوار روز جمعه، آیت الکرسی خوانده شود؛ غیر از این ۲ روز، همه روز‌های هفته، برای حجامت خوب است و البته روز‌های دوشنبه و پنجشنبه را در اولویت قرار دهید.

بهترین زمان حجامت
دلایل و فوائد حجامت در فصل بهار
۱. در بهار درون بدن غلبه خون اتفاق می‌افتد و حرارت بدن از عمق به سطح بدن می آید و بخارات آزاد می‌شود و حجامت در این فصل باعث خروج بخارات زائد از بدن می‌شود. افراد دچار پرفشاری خون حجم بخاراتشان زیادو حجامت در فصل بهار برای این افراد سودمند خواهد بود.

۲. اصلاح مزاج بافتی بدن، اصلاح مزاج عمومی، تخلیه سموم بافتی بدن و گرم کردن موضع حجامت، از فوائد حجامت است.

۳. حجامت در بهار سبب درمان عفونت می‌شود، زیرا حجامت با سرد کردن نقطه بسیار گرم، گردش خون سیستمیک را به آن نقطه می‌رساند و در صورتی که عفونتی در آن نقطه باشد، آن را به دستگاه ایمنی  می رساند و در همه‌ی بدن ضد آن پادتن لازم تولید می‌شود.

مثلا حجامت سبب می‌شود بخاراتی که باعث جوش شده خارج شوند و با افزایش گردش خون در آن نقطه، عامل عفونی داخل جوش، وارد جریان گردش خون شود و بدن ضد آن پادتن تولید کند و جوش‌ها خشک شوند.

۴. حجامت در بهار می‌تواند باعث تعدیل مزاج شود.
۵. حجامت سبب کاهش سکته‌های قلبی می‌شود. در فصل بهار حرارت از عمق بدن به سطح بدن حرکت می‌کند بنابراین سکته‌های قلبی در فصل بهار افزایش می‌یابد. حجامت باعث می‌شود تا حرارت از بدن خارج شود بنابراین حجامت جلوی سکته‌های قلبی را می‌گیرد.

چه کسانی نباید در فصل بهار حجامت کنند؟
کودکان زیر دو سال
افراد بالای ۶۰ سال
افراد بسیار چاق و بسیار لاغر
افرادی که ضعف عمومی دارند
افرادی که مشکلات انعقاد خون دارند و مانند بیماران هموفیلی
افراد مبتلا به مشکل کمبود پلاکت
افرادی که از دارو‌های رقیق کننده خون مانند «وارفارین» یا «آسپرین» استفاده می ‎ کنند.
افراد بسیار کم خون
زنان باردار
افراد دچار بیماری‌های غدد لنفاوی و بیماری‌هایی مثل ویتیلیگو
خانم‌ها در دوران تغییرات هورمونی
بیماران قلبی، کبدی، کلیوی

همچنین حجامت کردن برای همه افراد مناسب نیست. افرادی که مزاج سرد و‌تر  دارند باید از انجام حجامت اجتناب کنند، زیرا این گروه از اشخاص اغلب ضعیف و دچارکم خونی هستند بنابراین با حجامت کردن دچار افت فشار خون می‌شوند و بهتر است از بادکش گرم و خشک استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *